Topení dřevem je stále jedno z nejpopulárnějších mezi všemi způsoby vyhřívání interiéru. Drží se tam ze dvou hlavních důvodů – je to velmi ekologický způsob topení a praskající dřevo v kamnech vytváří v pokoji krásnou atmosféru. Vypadá to jako idylický způsob vytápění, ale všechno má své klady i zápory. Co musí člověk udělat, aby byl připraven na topnou sezónu?
Při topení dřevem je nejdůležitější si včas udělat zásoby paliva. Ideálně již na jaře, ale nejlépe rok dopředu. Zní to jako hodně času, ale rozhodně se to nevyplatí odkládat. Dřevo si můžete buď zakoupit, nebo sami zpracovat. Při nákupu máte dřevo naštípané, prosušené a připravené na spálení. Nabídka je široká i v oblasti množství dřeva, od palet až po malé balíčky. Oproti vlastnímu zpracování dřeva je tato varianta finančně náročnější.
Vlastní zpracování a příprava dřeva
Jako palivo se nejčastěji využívají nevyužité kmeny z různých průřezů a polomů. Důležité je takové dřevo co nejdříve zpracovat, dokud je stále měkké. Po uschnutí je štípání velmi náročné. Menší polínka se navíc lépe uskladňují a rychleji vyschnou.
Pro spalování se nejvíce hodí tvrdé, suché dřevo. Měkké vám velmi rychle shoří a poskytne vám málo tepla. A pokud by bylo mokré, tak by celkově špatně hořelo a navíc by hodně kouřilo. Kvalitní tvrdé dřevo může naneštěstí schnout až dva nebo tři roky. Správná vlhkost dřeva musí po změření pomocí měřiče vlhkosti Pattfield PE-HFM být pod hodnotou 15.
Štípání dřeva
Štípání je nejnáročnější z celého procesu přípravy dřeva. Na samotné štípání je nejlepší použít některý z elektrohydraulických štípačů. Existují vertikální i horizontální štípače v různých velikostech a s různým pracovním tlakem. Poháněny jsou hydraulickým čerpadlem a celkově jsou velmi nenáročné na údržbu. Jednou za čas potřebují doplnit hydraulický olej. Na rozdíl od práce se sekerou je práce s tímto štípačem pohodlnější a rychlejší. Sekyra se hodí jen na menší úpravy, např. při vytváření třísek na podpal.
Skladování
Naštípané dřevo je nutné vždy správně uskladnit. Zpravidla se ukládá někam pod přístřešek, popřípadě do krechtů (kuželové hromady) pod nepromokavou plachtu. Při využití druhého způsobu vždy zajistěte otvory pro vzduch. Dalším častým způsobem uskladnění dřeva je pod přesah střechy okolo domu. Na dřevo nenaprší, je po ruce a jako bonus zvyšuje tepelnou izolaci domu.